Otel Web Site Trafiğinde %476, Tekil Kullanıcı Sayısında %449, Çağrı Merkezi ve Otel Web Sitesi Gelirlerinde %310 Artış Sağlandı.

Hotel Logo

Hotel Aqua

akdeniz ve ege denizi'nin buluştuğu marmaris-içmeler'de, muhteşem manzarası, merkezi konumu, konforlu misafir odaları, seçkin mutfağı ve lüks spa merkezi ile unutulmaz tatilin adresidir.her şey dahil konseptinde, rahatınız için tüm detaylr düşünülerek dizayn edilmiş 5 yıldızlı Hotel Aqua, 240 adet misafir oda ve süitleri ile hizmet vermektedir.

Talep

Web sayfası ve çağrı merkezi satışlarını artırmayı hedefleyen Hotel Aqua, bu artışla öncelikli olarak 2017 yaz ikinci yarısındaki doluluk oranını yükseltme, sonrasında ise sezon kapanışını uzatma talebini bize iletmiştir.

Nasıl Çözüm Getirdik?

Öncelikle otelin doluluk oranları ve müsait olduğu tarihler belirlenip, iç pazardaki fiyat eşitsizlikleri ile ilgili sorunlar giderildi. Otel yönetimi ile birlikte, hedeflenen pazarın demografik özellikleri netleştirilip bu özelliklere göre A/B testleri yapılarak, en çok dönüşüm sağlayan kitlelere reklamlar yapıldı. Eş zamanlı olarak, blog yazımızda detaylarını bulabileceğiniz, cross-domain Analytics kurulumu ve E-ticaret dönüşüm takip kodları ile reklamlar, ROAS (reklam harcamalarından elde edilen gelir) hesaplaması ile takip edildi. ROAS, dönüşüm, çağrı ölçüm, günlük harcama gibi bilgiler Google Sheets üzerinden online olarak tam zamanlı şekilde otel yetkilileri ile paylaşılarak süreçlerin son derece hızlı ilerlemesi sağlandı.

Yapılan bu çalışmalarla; Temmuz-Aralık dönemi bir önceki yılın aynı dönemine göre otel web site trafiğinde %476, tekil kullanıcı sayısında %449, çağrı merkezi ve otel web sitesi gelirlerinde %310 artış sağlandı. Bu veriler ışığında otel 2018 iç pazar kontrat koşullarını ve fiyatlarını ayarlamış oldu.

Ayrıca yurtdışı satışları için de Google ile sürekli görüşülerek reklam performansları incelendi. Kur farkı ve OTA’ların yüksek bütçeli anahtar kelime reklamları gibi rekabeti zorlaştıran unsurların, arama alışkanlıklarına göre anahtar kelimelere yatırım yapılarak, maliyetleri azaltıldı. Türk vatandaşı olmayan misafirlerin, yurtdışından yaptıkları tatil alımlarında HWEB’in sunduğu iptalde iade sigortası kullanıldı. 6 gece ve üstü konaklamalarda ücretsiz havalimanı transferi sunuldu.

Bu çalışmalar sonucunda, yurtdışı satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %110 artış gösterdi.

2018 yılı için hedefimiz; yurt içi satışlarını arttırmak için bir önceki yılda yürütülen süreçleri aynı performansla sürdürerek otelin gelir yönetimine destek olmak, yurt dışı satışları için de 2017 iç pazarda uyguladığımız yöntemlerle Türkiye dışı satışların toplam otel web site ve çağrı merkezi satışlarının %25’i düzeyine getirmek olacaktır. Bu şekilde parite avantajı ile 2018 ADR artışına destek sağlanacaktır. Ayrıca, daha önce Hotel Aqua’ da konaklamış İngiliz misafirlere seyahat alışkanlıkları, otel web sitesi, HWEB rezervasyon motoru deneyimi hakkındaki görüşlerini edinebileceğimiz e-posta yolu ile anket iletilmiştir. Türkiye dışı diğer ülkeler için de yapılması planlanan bu anket sonuçlarından hem otelin tasarlanmakta olan yeni web sitesinin kullanım deneyiminin geliştirilmesinde, hem de reklam içeriklerinde faydalanıyor olacağız.

"Otelin Gözüyle"

Tur Operatörlerinin hâkimiyetindeki bir turizm bölgesinde hizmet veren ve ağırlıklı olarak Tur Operatörleri satışlarına dayalı bir doluluk sağlayan otelimizin, IATI ile tanışması 2017 yılında olmuştur.

2016 yılında başlayan, 2017 yıllında da devam eden, ülke turizmini besleyen kaynak pazarlardaki düşüşler, Hotel Aqua olarak bizleri bir değişim sürecine yöneltmiş, IATI ile beraber farklı stratejiler ve çözümler üretmeye bir nevi zorlamıştır.

Öncellikle “hweb” ile başlayan işbirliğimiz, kısa zaman içinde çağrı merkezi çözümü ile çeşitlenmiş ve dijital pazarlama ile farklı bir seviyeye ulaşmıştır. Bu çalışmaların sonucunda, otelimizin IATI vasıtası ile yaptığı direk satışların, tüm satışlar içinde oranı %10’u geçmiştir.

Satışlarımızın artmasının yanı sıra, bu birliktelik, firmamıza ciddi bir “know-how” katkısı yapmıştır. Dijital pazarlamada, IATI ile beraber öğrendiğimiz yeni teknikleri, deneyimlerimiz ile birleştirip sektörel bazda yenilikler üretmeye başladığımızı görmek bizleri bu konuda daha fazla yatırım yapmaya ve daha fazla zaman ayırmaya teşvik etmektedir.

Tamamıyla şeffaf bir şekilde yürüttüğümüz bu birliktelik, tarafların da aktif çalışması ile sonuç vermeye başlamıştır. Olmazsa olmaz olan, bu tip birlikteliklerin, uzun süreli bir stratejik proje olarak değerlendirilip gerekli kaynak ve emeğin taraflarca bu projeye aktarılması mecburiyetidir.

Bu vesile ile, bu birliktelik için emek veren tüm Hotel Aqua ve IATI çalışanlarına teşekkür ederim.

Murat Tugay | Genel Müdür Yardımcısı

Hotel Aqua